زوکا را با سرطان پستان اشتباه نگیرید!

بیماری زوکا (ZD) بیماری است که به آن ورم پستان می‌گویند. ZD یک بیماری مزمن پستانی نادر‌ است که با التهاب موضعی و تخلیه محتوای چسبناک از آبسه در اطراف نوک پستان مشخص می‌شود. زوکا را با سرطان پستان اشتباه نگیرید.در این مقاله به بیماران مبتلا به عود مجدد این بیماری و شرح علائم و نحوه درمان می‌پردازیم.

بیماری زوکا چیست؟

زوکا را با سرطان پستان اشتباه نگیرید. بیماری زوکا یک بیماری دردناک پستان است که اغلب می‌تواند باعث نگرانی  به وجود سرطان پستان شود.با این حال‌،بیماری زوکا اصلاً مربوط به سرطان نیست‌،اما خود به تنهایی یک بیماری جدی است.همچنین به عنوان “فیستول لاستیک” یا بیماری زوکا-اتکینز شناخته می‌شود‌،یک بیماری نادر وعود کننده است که با تخلیه آبسه در اطراف نوک سینه مشخص می‌شود.این بیماری همچنین می‌تواندمنجر به جمع شدن پستانک شود.اگرچه یک بیماری نادر پستان است‌،اما بسیاری از متخصصان معتقدند که این بیماری بسیار بیش‌تر از گزارش‌های دریافتی در بیمارستان‌ها رخ می‌دهد.

بیماری زوکا اساساً نوعی متاپلازی پستان است

بیماری زوکا در واقع نوعی متاپلازی اپیتلیال پستان است که در اصل نتیجه تولید بیش از حد سلول‌های اپیتلیال است که منجر به انسداد و بسته شدن مجاری پستان می‌شود.اگرچه هیچ یک از سلول‌های جدید ویژگی غیر معمولی ندارند،اما از این نظر‌،شباهت‌هایی به سرطان پستان دارد‌.بیماری زوکا با بارداری و شیردهی ارتباط ندارد‌،نگرانی اصلی در مورد بیماری زوکا تشخیص صحیح آن به عنوان یک بیماری خوش خیم است.چرا که تشخیص اشتباه به عنوان سرطان و شروع درمان، می‌تواند عوارض زیادی برای بیمار داشته باشد.

علائم بیماری زوکا

این بیماری شامل تورم یا توده زیر دئولار، فیستول تخلیه از پشت نوک پستان‌،(که گاهی اوقات سینوس تخلیه نامیده می‌شود)‌، واحتمالاً ترشحات ضخیم و خمیری نوک سینه باشد که می‌تواند دردناک باشد. زوکا را با سرطان پستان اشتباه نگیرید.این بیماری می‌تواند در یک یا هر دو پستان رخ دهد و باعث اپیزودهای مکرر اریسیپلا (عفونت باکتریایی استرپتوکوک) و وجود گره‌های دردناک در زیر آرئول شود.علائم این بیماری شامل تورم، تخلیه فیستول از پشت هاله پستان،ترشح غلیظ از نوک پستان یا ترشحات دردناک است. درمان قطعی آن برش فیستول و همه بافت‌های غده‌ای کنار هاله‌ای، همراه با بافت داکتال نوک پستان است.

جنبه‌های ماموگرافی و سیتولوژیک بیماری زوکا

برای مشخص شدن علت ترشحات‌، می‌توان غربالگری کامل سرطان پستان انجام داد. ماموگرافی این اختلال، یک توده کیستیک یا چندین توده کیستیک‌، با افزایش تراکم را نشان می‌دهدد. سونوگرافی از پستان نیز ماهیت کیستیک توده‌ها را نشان دهد‌ که  واضح‌تر از ماموگرافی است.

درمان بیماری زوکا

گاهی اوقات از روش‌های تخلیه برشی برای تسکین علائم استفاده می‌شود، که در اکثر مواقع کارساز بوده و به درمان می‌انجامد. اما در کنار این جراحی، مصرف آنتی‌بیوتیک نیز ادامه خواهد داشت و نیاز به مراقبت و چکاب‌های مرتب دارد. بنابراین‌، درمان قطعی بیماری پستان زوکا‌، برداشتن فیستول‌، تمام بافت فیبروگلاندولار و هر نوع بافت مجرای داخل نوک پستان است. زوکا را با سرطان پستان اشتباه نگیرید.گاهی اوقات این روش از نظر فنی به عنوان “برش بیضوی شعاعی با بسته شدن اولیه” شناخته می‌شود. میزان بهبودی با این روش جراحی در حدود 91٪ است و از نظر زیبایی‌، حدود 95٪ از زنان از نتیجه ابراز رضایت می‌کنند.

بیماری زوکا می‌تواند به صورت مرحله ای ظاهر شود، در مرحله اول‌، مجاری نزدیک به پستانک بزرگ شده و متصل می‌شوند.این مرحله در 30٪ موارد می‌تواند بدون علامت باشد (بیمار علائمی ندارد).مرحله بعدی شامل پر شدن مجاری از چرک است. این تغییر باعث درد پستانی پراکنده‌ و عودکننده‌ در نزدیکی و اطراف پستانک می‌شود. ممکن است آبسه‌هایی در ناحیه نوک پستان ایجاد شود که می‌تواند با قرمزی‌، تب‌، تورم و ترشحات چرکی هاله پستان همراه باشد.

مرحله نهایی ایجاد یک کانال تخلیه یا سینوس است. به این فیستول پیری آئولار گفته می‌شود که ارتباط دهنده مجرای زیرآئولار و پوست است.این مرحله تخلیه شیری یا خمیری از سینوس نوک پستان است که همیشه با نوک پستان معکوس بروز می‌کند.

آیا زوکا همان سرطان پستان است؟
زوکا یا سرطان پستان
نتیجه گیری

درمان قطعی زوکا‌، برداشتن فیستولاسیون از طریق جراحی‌،برداشتن کل بافت فیبروگلاندولار رتروآرئولار‌،حفره آبسه و بافت مجاری داخل نوک سینه‌، از جمله مجاری انسداد است.نسبت بیمارانی که با این روش درمان می‌شوند و همچنینرضایت آنها از اثر نهایی زیبایی نوک پستان زیاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *