ریزش مو در زنان

هر زنی ممکن است دچار ریزش مو شود،اما در گروه های خاصی شیوع بیشتری دارد.ریزش طبیعی مو در روز حدود 50 تا 100 تار مو می باشد . علل ریزش بیش از حد مو متعدد است ازجمله : وراثت و شرایط پزشکی

علت ریزش مو در زنان چیست؟

ریزش مو زمانی اتفاق می افتد که خانمی ریزش سنگین و غیر منتظره ای را تجربه  کند. به طور کلی،افراد از 50 تا 100 مو در  طول روز ریخته می شوند.ریزش مو بخشی از تعادل طبیعی است و هنگامی که بعضی از موها می ریزند برخی دیگر در همان زمان در حال رشد هستند . وقتی  این تعادل به هم میخورد و در مقابل موهایی که می ریزد  موی کمتری رشد می کند ،ریزش مو اتفاق می افتد. ریزش موی طبیعی بااین ریزش مو متفاوت است. نام پزشکی ریزش مو آلوپسی است.

مو سه چرخه را طی می کند:

مرحله آناژن (مرحله رشد) می تواند از دو سال تا هشت سال طول بکشد. این مرحله به طور کلی به حدود 85 تا 90 درصد از موهای سر شما اشاره دارد.
مرحله کاتاژن (مرحله گذار) زمانی است که فولیکول های مو کوچک می شوند و حدود دو تا سه هفته طول می کشد.
مرحله تلوژن (مرحله استراحت) حدود دو تا چهار ماه طول می کشد.  و در پایان این مرحله ، موها می ریزند.

ریزش مو در زنان چقدر رایج است؟


بسیاری از مردم تصور می کنند ریزش مو فقط  در مردان رواج دارد. با این حال ، تخمین زده می شود که بیش از 50٪ از زنان دچار ریزش موی محسوسی می شوند. مهمترین علت ریزش مو در زنان ریزش موی زنان است (FPHL) ، که حدود 30 میلیون زن در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد.

چه کسانی تحت تأثیر ریزش مو در زنان قرار می گیرند؟


هر دختر یا زنی می تواند تحت تأثیر ریزش مو قرار گیرد. با این حال ، معمولاً در موارد زیر شیوع دارد:

زنان بالای 40 سال
زنانی که تازه بچه دار شده اند
زنانی که شیمی درمانی کرده اند و کسانی که تحت تأثیر سایر داروها قرار گرفته اند
زنانی که اغلب موهایی دارند که موها را می کشد (مانند دم اسبی تنگ یا گره های تنگ) یا از مواد شیمیایی سخت روی موهای خود استفاده می کنند.

چه عواملی باعث ریزش مو در زنان می شود؟


سابقه خانوادگی (وراثت): باعث نازک شدن موهای بالای سر می شود. این نوع ریزش مو ریزش مدل زنانه است. (FPHL آلوپسی آندروژنتیک یا آلوپسی آندروژنیک نیز نامیده می شود.) این نوع موها معمولاً هنگام از دست رفتن استروژن در دوران یائسگی بدتر می شوند.

مدل مو: وقتی مدل مو به روشهایی مانند دم اسبی تنگ ، نوار بافته یا مدل موی آفریقایی  انجام میشود باعث ریزش مو می شود. به این نوع ریزش مو ، آلوپسی کششی گفته می شود. اگر فولیکول های مو آسیب ببینند ، ریزش آن می تواند دائمی باشد.

استرس یا شوک شدید به بدن: باعث ریزش موی موقتی می شود. این دسته شامل مواردی مانند کاهش وزن زیاد ، جراحی ، بیماری و بچه دار شدن است. به این نوع ریزش مو تلوژن افلوویوم گفته می شود. در مرحله استراحت برای مو اتفاق می افتد.

مواد سمی ، از جمله شیمی درمانی ، پرتودرمانی و برخی داروها: باعث ریزش ناگهانی مو می شود که می تواند در هر نقطه از بدن رخ دهد. به این نوع ریزش مو آناژن افلوویوم گفته می شود. برای مو در مرحله رشد اتفاق می افتد. گاهی اوقات ، اگر ریشه های مو آسیب ببینند ، این نوع ریزش می تواند دائمی باشد.
سایر شرایط پزشکی:
آلوپسی آره آتا نوعی بیماری خود ایمنی پوستی است که باعث ریزش موی تکه تکه شده روی سر و احتمالاً مکانهای دیگر بدن می شود. معمولاً دائمی نیست.

چه رابطه ای بین ریزش مو در زنان و یائسگی وجود دارد؟


در دوران یائسگی ، ممکن است یکی از دو مورد برای موهای شما اتفاق بیفتد.ممکن است موهای خود را از جایی که قبلاً ریزش نداشتید  شروع کنید. یا ممکن است ببینید موهای شما شروع به نازک شدن می کند. یک دلیل ممکن است تغییر سطح هورمون ها در دوران یائسگی باشد. سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد ، به این معنی که اثرات آندروژن ها ، هورمون های مردانه افزایش می یابد. عوامل دیگر مانند استرس ، رژیم غذایی و وراثت ممکن است در ریزش مو نقش داشته باشند.

روند پیری ممکن است به این معنا باشد که برخی از زنان دچار ریزش مو به روش زنانه (FPHL) می شوند. به این حالت آلوپسی آندروژنتیک یا آلوپسی آندروژنیک نیز گفته می شود. این نوع ریزش مو ممکن است به دلیل تغییرات هورمون بدتر شود.

در دوران یائسگی و بعد از آن ، موها ممکن است ظریف (نازک تر) شوند زیرا فولیکول های مو کوچک می شوند. موها در این موارد با سرعت کمتری رشد می کنند و راحت می ریزند. FPHL اغلب به این معنی است که موهای کم پشت در تاج و بالای سر قرار دارد.

معمولا پزشک جهت درمان یک معاینه دقیق انجام می دهد تا برای  مقابله با تغییرات رشد مو انجام می دهد. ممکن است شما را وادار کنند که سطح آهن یا سطح هورمون تیروئید خود را آزمایش کنند. اگر مشخص شود که آنچه مصرف می کنید در ریزش یا رشد مو تأثیر دارد ، داروهای شما تغییر می یابد.

آنتی آندروژن ها ممکن است برای موهای زائد (هیرسوتیسم) یا ریزش مو تجویز شوند ، اما مطالعات در مورد استفاده از آن مشخص نیست. برای ریزش مو ، لوسیون یا شامپو ماینوکسیدیل همراه با داروهای ضد آندروژن مانند اسپیرونولاکتون یک روش موثر است.

هر زنی ممکن است دچار ریزش مو شود،اما در گروه های خاصی شیوع بیشتری دارد.ریزش طبیعی مو در روز حدود 50 تا 100 تار مو می باشد . علل ریزش بیش از حد مو متعدد است ازجمله : وراثت و شرایط پزشکی علت ریزش مو در زنان چیست؟ ریزش مو زمانی اتفاق می افتد که خانمی ریزش سنگین و غیر منتظره ای را تجربه  کند. به طور کلی،افراد از 50 تا 100 مو در  طول روز ریخته می شوند.ریزش مو بخشی از تعادل طبیعی است و هنگامی که بعضی از موها می ریزند برخی دیگر در همان زمان در حال…

امتیاز کاربر: شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *