دندان های سفید

آیا دندان‌های  سفید و روشنی می‌خواهید؟

دندان‌های خاکستری یا زرد رنگ باعث می‌شوند که لبخند نزنید؟ همانطور که سن شما بیشتر می‌شود، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های خاصی می‌توانند دندان‌های سفید شما را دار کنند. لک‌اجتناب از بعضی چیزها و استفاده از داروهای خاص برای دندان‌هایتان ممکن است برق سفیدی را به دندان‌ها و لبخند شما بازگرداند. موارد زیر پیشنهاداتی هستند که ممکن است به شما در بازگردانی لبخند درخشانتان وداشتن دندان های سفید کمک کند.

سفید کننده‎های دندانی که خودتان باید استفاده کنید:

لکه‎های دندانی سطحی اغلب می‎توانند با استفاده از اقلام بدون نسخه مانند خمیر دندان حاوی سفید کننده، نوارهای سفید کننده و دیگر کیت‌ها برداشته شوند یا کاهش پیدا کنند. به طور کلی، اجزای اصلی لکه‌برها، سفید کننده‌های خفیف و ساینده در خمیر دندان هستند.

نوارهای سفید کننده‌ی خانگی:

نوارهای سفیدکننده دندان حاوی حدود 5 درصد نوار پلی اتیلن آغشته به هیدروژن پراکسید هستند که افراد می‌توانند در خانه روی دندان‌ها بمالند. معمولا چند دقیقه در روز و حدود یک هفته استفاده می‌شوند.

دندان های سفید

خمیر دندان های سفید کننده:

اغلب خمیر دندان‌های معمولی، ژل‌ها و مایع‌ها ممکن است برخی از لکه‌ها را از بین ببرند.اما اکثر آنها حاوی سفید کننده‌هایی که در بالا ذکر شده نیستند، بنابراین ممکن است دندان‌هایتان را سفید نکنند یا تاثیر کمتری بگذارند.

راه های طبیعی سفید کردن دندان ها:

بسیاری از افراد اعلام کرده‌اند که جوش شیرین، که گاهی اوقات هم با آب لیمو مخلوط می‌شود، به سفید شدن دندان‌ها کمک می‌کند. جریان بزاق و خراشیده شدن با مواد غذایی مانند سیب، گلابی و هویج همچنین به حفظ دندان‌ها کمک می‌کند. توت فرنگی حاوی قابض‌هایی است که لکه‌ها را از بین می‌برد و ویتامین C موجود در آن ممکن است پلاک را حذف کند. آدامس بدون قند باعث تحریک بزاق می‌شود .و باعث شسته شدن دندان‌ها شده و اسید غذاها را خنثی می‌کند. برای داشتن دندان‌هایی سفید، همه‌ی این موارد “داروهای خانگی” در نظر گرفته شده‌اند.

بیشتر بخوانید:ایمپلنت چیست؟ ارتباط بیماری لثه یا سایر بیماری ها،درمان آندربایت،خطرات ناشی ازسفید کردن دندان در خانه،ریتینرچیست؟

ترمیم‌های دندانی و سفید کردن دندان:

توجه داشته باشید که اگر برخی از انواع خدمات درمانی و زیبایی مانند ایمپلنت،کامپوزیت دندان،لمینت دندان و… را روی دندان‌هایتان انجام داده‌اید، نمی‌توانید از این راه‌ها برای سفید کردن دندان‌هایتان استفاده کنید. سفید کننده‌ها روی دندان‌های طبیعی جواب می‌دهند نه روی دیگر دندان های مصنوعی یا تغییر یافته. در نتیجه، استفاده از سفید کننده‌ها ممکن است بعضی از دندان‌ها را سفیدتر کند، اما با دندان‌های دیگر که رویشان کار شده همخوانی نخواهد داشت.

جلوگیری از لک شدن دندان‌ها:

مینای دندان که همان لایه‌ی سفید بیرونی است که دندان‌ها را می‌پوشاند، با بالا رفتن سن ساییده می‌شود، در زیر مینا، عاج دندان قرار دارد که زردتر است. بنابراین هنگامی که سنتان بیشتر می‌شود، خوردن غذاها و نوشیدن مایعاتی که به مینای دندان آسیب می‌رسانند و یا آن را لک‌دار می‌کنند ممکن است عاج دندان را در معرض خطر قرار دهند. با خوردن و نوشیدن مواد غذایی و مایعاتی که لک ایجاد نمی‌کنند و با استفاده‌ی دقیق از سفید کننده‌ها، ماندگاری این نوع از سفید کننده‌ها ممکن است حدود یک سال باشد. هرچند افراد می‌توانند دوباره دندان‌هایشان را سفید کنند ولی استفاده‌ی بیش از حد از سفید کننده‌ها باعث می‌شود دندان‌ها به رنگ آبی یا آبی خاکستری در بیایند.

برای حفظ سفیدی دندان، سیگار نکشید:

تنباکو یکی از رایج‌ترین و بدترین ترکیباتی است که دندان‌ها را لک می‌کند و از بین می‌برد. سیگار کشیدن و یا استفاده از تنباکو می‌تواند باعث زرد شدن یا ایجاد لکه های قهوه ای روی دندان شوند. محصولات تنباکو خطر ابتلا به انواع سرطان را افزایش می‌دهند و همچنین باعث بروز بیماری لثه و بیماری‌های تنفسی می‌شوند.

نوشیدنی‌هایی که دندان‌ها را لک‌دار می‌کنند:

نوشیدنی‌های معمولی که سبب ایجاد لکه‌های دندان و تغییر رنگ می‌شوند عبارت اند از قهوه، چای، نوشابه‌های تیره رنگ و بسیاری از آب میوه‌ها، به خصوص آنهایی که رنگ‌های تیره‌تر دارند. یک قاعده کلی: اگر یک نوشیدنی (یا غذا) می‌تواند دچار تغییر رنگ یک تی شرت سفید شود، احتمالا باعث ایجاد لکه‌های دندانی هم خواهد شد.

سایر نوشیدنی‌هایی که سبب بروز لک دندان می‌شوند:

بعضی از نوشیدنی‌هایی که ممکن است از نظر شما نسبتا خوب باشد. ممکن است به خاطر ایجاد لک برای دندان‌هایتان مضر باشد. آب قره قاط و آب انگور می‌توانند روی رنگ دندان‌ها تاثیر بگذارند. بنابراین بهتر نیست این نوشیدنی‌ها را ننوشید؟ جواب این است که نه، اما باید به یاد داشته باشید که دهان خود را بشویید .و پس از نوشیدن این مایعات، دندان‌هایتان را به خوبی مسواک بزنید. رنگ آمیزی لباس سفید در اسلاید قبلی را به یاد دارید؟ اگر نوشیدنی‌هایی که باعث لک می‌شوند را روی تی شرت سفید خود بریزید.بهترین راه برای جلوگیری از رنگ گرفتن این است که آن را با آب بشویید و با پاک کننده‌های ملایم آن را پاک کنید. همین امر برای دندان‌هایتان هم صدق می‌کند؛ قبل از اینکه لکه بماند، آن را بشویید و مسواک بزنید.

آیا نوشیدنی‌های ورزشی برای دندان‌ها مناسب نیستند؟

نوشیدنی‌های شیرین برای دندان‌های شما مناسب نیستند. نوشیدنی‌های اسیدی دیگر مثل لیموناد، ممکن است در طول زمان باعث فرسایش مینای دندان شوند. خوردن این نوشیدنی‌ها سطح دندان را در معرض مواد ساینده‌ی مینا قرار می‌دهد. اگر از این نوشیدنی‌ها لذت می‌برید، بهتر است قانون تی شرت را به یاد داشته باشید: شستشو با آب و مسواک زدن دندان برای کاهش یا جلوگیری از لکه‌ها.

غذاهایی که باعث بروز لک دندان می‌شوند:

اسلاید قبلی بعضی از نوشیدنی‌هایی را که برای شما مناسب است. اما ممکن است دندان‌هایتان را لک‌دار کند مورد بحث قرار داد. این اسلاید به غذاهایی اشاره می‌کند که برای سلامتی شما عالی است .اما می‌تواند دندان‌های شما را لک‌دار کند. این مواد غذایی شامل زغال اخته، تمشک و آبنبات است. نمی‌توان از خوردن این اقلام اجتناب کرد ولی به یاد داشته باشید که دهان خود را بشویید. و بلافاصله پس از خوردن چنین غذاهایی مسواک بزنید (قوانین لک شدن تی شرت سفید را که قبلا به آن اشاره کردیم را به یاد داشته باشید).

داروهایی که باعث لک شدن دندان‌ها می‎شوند:

ترکیبات دیگری در کنار غذاها و نوشیدنی‌ها می‌توانند دندان‌های شما را لک کنند. این مواد عبارت اند از:

  • دهانشویه‌هایی که حاوی کلرهگزیدین یا ستیلپیریدین کلرید هستند
  • تتراسیکلین (باعث خاکستری شدن دندان‌های در حال رشد می‌شود)
  • داروهای حاوی آهن (معمولا بیش از حد ممکن است باعث تغییر رنگ دندان شود)
  • بعضی از آنتی هیستامین‌ها، داروهای ضد بیماری‌های روانی و داروهای ضد فشار خون

در برخی از بیماران، میزان لک دندان‌ها بسیار زیاد است.و روش‌های سفید کننده کمکی به از بین بردن آنها نمی‌کنند. اگر دندان‌هایی دارید که به این روش‌های سفید کردن دندان پاسخ نمی‌دهند، به کلینیک دندانپزشکی خوب مراجعه کنید. تا اطلاعاتی درباره گزینه‌های دیگر مانند کامپوزیت دندان،بلیچینگ دندان ولمینت دندان در اختیار شما قرار دهند و شما با توجه به نیاز و نظر متخصص دندانپزشک یکی از این راهکارها را برای سفید کردن دندان‌هایتان انتخاب کنید.

رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان:

مسواک زدن روزانه‌ی دندان‌ها همراه با شستشو و نخ دندان کشیدن (از بین بردن مواد بین دندان‌ها با نخ دندان) تاثیر زیادی روی حفظ رنگ دندان‌ها دارند. بهتر است که این کارها دو بار در روز و بعد از اتمام وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها انجام شوند (البته نه بلافاصله). اگرچه برخی از متخصصان دندانپزشکی پیشنهاد می‌کنند که مسواک‌های الکتریکی و صوتی بهتر از مسواک‌های دستی هستند. اما اگر مسواک دستی به درستی استفاده شود می‌تواند به خوبی دندان‌هایتان را سفید کند.

مراجعه مرتب به بهترین کلینیک دندانپزشکی:

یک متخصص دندانپزشک خوب انتخاب کرده و به طور مرتب به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. بسیاری از دندانپزشکان ایالات متحده معتقدند که اگر هر 6 ماه یکبار به دندانپزشکی خوب مراجعه کنید. و جرمگیری دندان یا پاکسازی عمیق توسط یک دندانپزشک حرفه‌ای انجام شود .به شما کمک می‌کند که دندان‌هایی کم لک یا بدون لک داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *